حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

88490003021

با ما در تماس باشـید

انواع ذخیره سازی دوربین مداربسته

زمان مطالعه10 دقیقه

ذخیره سازی دوربین مداربسته
تاریخ انتشار : ۹ آذر ۱۴۰۲تعداد بازدید : 96نویسنده : دسته بندی : مجله عارف

سیستم های مدار بسته (CCTV) نقش مهمی در افزایش امنیت و فعالیت های نظارتی در تنظیمات مختلف دارند. با این حال، اثربخشی یک سیستم دوربین مدار بسته به نحوه ذخیره سازی فیلم های نظارتی بستگی دارد. ذخیره سازی مناسب تضمین می کند که فیلم های ضبط شده با ارزش به صورت ایمن حفظ می شوند و در صورت نیاز به راحتی قابل دسترسی هستند. در این مقاله، مزایای ذخیره سازی دوربین مدار بسته را بررسی می کنیم و انواع دستگاه ضبط دوربین مداربسته را بررسی می کنیم.

قبل از اینکه بحث خود را در مورد ذخیره سازی ویدئو دوربین مدار بسته ادامه دهیم، اجازه دهید به طور خلاصه نحوه عملکرد سیستم نظارت و امنیت ویدئویی دیجیتال را بررسی کنیم. معمولاً سیستم از یک دوربین فیلمبرداری دیجیتال، یک ضبط کننده ویدیوی دیجیتال یا DVR و یک مانیتور (یا چندین مانیتور) تشکیل شده است.

دوربین فیلم را ضبط می کند و آن را به یک فرم الکترونیکی منتقل می کند، آن را برای ذخیره سازی به دستگاه DVR و/یا برای مشاهده زنده به مانیتور می فرستد. اگر ویدیو در دستگاه DVR ذخیره شده باشد، می توان آن را در تاریخ دیگری بازیابی کرد و در آن زمان در مانیتور مشاهده کرد.

انواع ذخیره سازی دوربین مداربسته:

دستگاه ضبط کننده دوربین مداربسته به اشکال مختلف موجود است. گاهی اوقات نوع دستگاه ذخیره سازی و رسانه به نوع دوربین بستگی دارد.

دستگاه های ضبط ویدئوی دیجیتال (DVR):

از زمانی که دوربین مدار بسته دیجیتالی شد، به نظر می‌رسد که اجزای سیستم از بسیاری جهات شبیه یک سیستم رایانه شخصی هستند. اگرچه دوربین مداربسته DVR یک کامپیوتر شخصی نیست، اما دارای پردازنده و موارد دیگر از جمله هارد دیسک یا هارد دیسک مانند کامپیوتر شخصی است. این دستگاه ها فیلم های نظارتی را روی هارد دیسک های داخلی ضبط و ذخیره می کنند. دستگاه‌ های ذخیره کننده DVR معمولاً در تأسیسات کوچک تا متوسط استفاده می‌ شوند. و سهولت استفاده، مقرون به صرفه بودن و توانایی ذخیره داده‌ها را به صورت محلی ارائه می‌دهند. با این حال، آنها از نظر ظرفیت ذخیره سازی و مقیاس پذیری محدودیت هایی دارند.

ضبط کننده های ویدئویی شبکه (NVR):

دستگاه‌های NVR به انتخاب ارجح برای راه‌ حل‌ های مدرن ذخیره‌ سازی دوربین‌ های مداربسته تبدیل شده‌ اند. NVR ها فیلم های نظارتی را در دستگاه های ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) یا سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر ابر ذخیره می کنند. NVRها مدیریت متمرکز و مقیاس‌ پذیری را ارائه می‌ دهند. و امکان ادغام چندین دوربین IP و انعطاف‌ پذیری برای افزودن ظرفیت ذخیره‌ سازی در صورت نیاز را فراهم می‌ کنند. دستگاه‌ های ذخیره کننده NVR اغلب ویژگی‌ های پیشرفته‌ ای مانند تشخیص حرکت، تجزیه و تحلیل ویدیویی و دسترسی از راه دور به فیلم‌ های ذخیره‌ شده را ارائه می‌ کنند.

در مقاله دیگری تفاوت بین NVR و DVR را بررسی کرده ایم.

ذخیره سازی مبتنی بر ابر:

ذخیره سازی مبتنی بر ابر در سال های اخیر به دلیل راحتی و مقیاس پذیری آن محبوبیت پیدا کرده است. راه‌ حل‌ های ذخیره‌ سازی ابری اجازه می‌ دهند فیلم‌ های دوربین مداربسته به‌ طور امن در خارج از سایت در مراکز داده از راه دور ذخیره شوند. این نوع ذخیره سازی نیاز به سخت افزار محلی را از بین می برد، هزینه های تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد و ظرفیت ذخیره سازی نامحدودی را ارائه می دهد. فضای ذخیره‌سازی مبتنی بر فضای ابری همچنین دسترسی از راه دور به فیلم‌ های ویدئویی را امکان‌ پذیر می‌ سازد و آن را از هر جایی با اتصال به اینترنت قابل دسترسی می‌ کند.

معایب ذخیره سازی ابری

  • باید مطمئن شوید که پهنای باند اینترنت کافی برای آپلود فایل‌های ویدیویی از دوربین در فضای ابری و سپس دانلود مجدد آن‌ ها برای تماشای آن‌ ها در تلفن، تبلت یا رایانه خود دارید.
  • بسته به میزان فضای ذخیره‌سازی مورد نیاز، تعداد دوربین‌های موجود، مدت زمانی که می‌ خواهید ضبط‌ ها نگهداری شوند و غیره، هزینه اشتراک ماهانه را پرداخت خواهید کرد.
  • اگر سرور راه دور قطع شود، ویدیوی شما ممکن است به تأخیر بیفتد، از بین برود یا به دست شخص دیگری برسد.

راه حل های ترکیبی:

راه حل های ذخیره سازی ترکیبی مزایای ذخیره سازی محلی و مبتنی بر ابر را با هم ترکیب می کنند. این راه حل ها از ترکیبی از دستگاه های ذخیره سازی در محل (مانند NVR) و ذخیره سازی ابری استفاده می کنند. راه‌ حل‌ های ترکیبی انعطاف‌ پذیری را برای ذخیره‌ سازی فیلم‌ های حیاتی یا اغلب قابل دسترسی به صورت محلی فراهم می‌ کنند (در حالی که فیلم‌ های قدیمی‌ تر یا کمتر حیاتی را در فضای ابری بایگانی می‌ کنند). این رویکرد تعادلی بین در دسترس بودن داده ها و مقرون به صرفه بودن ارائه می دهد.

سیستم های مدیریت ویدئو (VMS):

سیستم های مدیریت ویدئو با ارائه مدیریت متمرکز، قابلیت جستجوی پیشرفته و ادغام با سایر سیستم های امنیتی، نقشی حیاتی در دوربین مدار بسته ایفا می کنند. نرم افزار VMS بازیابی کارآمد ویدیو، تجزیه و تحلیل ویدیو و توانایی مدیریت چندین دستگاه ذخیره سازی را امکان پذیر می کند. راه‌ حل‌ های VMS اغلب همراه با NVR یا ذخیره‌سازی مبتنی بر ابر برای ارائه یک بستر جامع ذخیره‌سازی و مدیریت استفاده می‌ شوند.

محل ذخیره ویدیوهای دوربین مداربسته

اکنون که کمی بیشتر در مورد گزینه های موجود برای ذخیره سازی ویدیو برای دوربین امنیتی خود می دانید. ما می توانیم به این سوال بپردازیم که دوربین های امنیتی چقدر فضای ذخیره سازی دارند.

فرض کنید یک دوربین امنیتی با حافظه داخلی (یک کارت microSD 256 مگابایتی) انتخاب کرده اید و می خواهید بدانید که چند ساعت یا چند روز فیلمبرداری امکان پذیر است. متأسفانه این یک پاسخ ساده نیست.

چندین متغیر روی مقدار ویدیویی که می‌تواند روی یک کارت microSD 256 مگابایتی قرار بگیرد، تأثیر می‌گذارد.

وضوح

رزولوشن میزان جزئیاتی است که یک دوربین می تواند ثبت کند. در پیکسل اندازه گیری می شود. هرچه یک دوربین پیکسل بیشتری داشته باشد، جزئیات بیشتری می تواند ثبت کند و می توان تصاویر را بدون تار شدن بزرگتر ساخت. تعریف استاندارد به عنوان اندازه پیکسل 640 پیکسل عرض در 480 پیکسل ارتفاع توصیف می شود.

کیفیت بالا دوربینی است که 1280 در 720 پیکسل می گیرد و فول اچ دی 1920 در 1080 است. فیلمبرداری با کیفیت فول اچ دی خوب است، اما به یاد داشته باشید، این فیلم ها فضای ذخیره سازی بسیار بیشتری را اشغال می کنند.

فشرده سازی

فشرده‌ سازی ویدیو فرآیندی است که حجم فایل ویدیوی اصلی را کاهش می‌ دهد. و فایل را به فرمت دیگری تغییر می‌ دهد تا فضای ذخیره‌ سازی کمتری اشغال کند و سریع‌تر ارسال شود.

فرمت های رایج فشرده سازی ویدیو شامل H.264، MJPEG و MPEG4 می باشد.

میزان بیت ویدیو

بیت ریت ویدئو مقدار داده های ویدئویی است که می توان در یک ثانیه معین ضبط کرد که بر حسب مگابیت بر ثانیه (Mbps) اندازه گیری می شود. هرچه میزان بیت بالاتر باشد، کیفیت ویدیو بالاتر است، اما مدت زمان ضبط شما کمتر می شود. یک دوربین فیلمبرداری فول اچ دی رزولوشن 1920 در 1080 را ارائه می دهد. اما همه دوربین های فول اچ دی با نرخ بیت یکسان ضبط نمی کنند. یکی ممکن است با سرعت 15 مگابیت در ثانیه ضبط کند و یکی ممکن است با سرعت 24 مگابیت در ثانیه ضبط کند. فایلی که با سرعت 24 مگابیت بر ثانیه ضبط می کند، کیفیت ویدیویی بالاتری دارد، اما فایل فضای ذخیره سازی بیشتری را اشغال می کند.

مزایای دستگاه ذخیره سازی دوربین مدار بسته

شواهد و تحقیقات:

یکی از مزایای اصلی ذخیره سازی فیلم دوربین مداربسته، ارائه شواهد حیاتی در تحقیقات است. در صورت وقوع یک حادثه، فیلم‌ های نظارتی ضبط‌ شده به عنوان شواهدی حیاتی عمل می‌ کنند که می‌ توانند برای شناسایی عاملان، تأیید ادعاها و حمایت از اقدامات قانونی استفاده شوند. ذخیره‌ سازی فیلم‌ های دوربین‌ های مداربسته امکان نگهداری طولانی‌ مدت فیلم‌ های ضبط‌ شده را فراهم و تضمین می‌ کند که شواهد تا زمانی که لازم است حفظ می‌ شوند.

پیشگیری از جرم:

وجود دوربین های مدار بسته به عنوان یک عامل بازدارنده در برابر فعالیت های مجرمانه عمل می کند. دانستن اینکه اقدامات آنها ضبط و ذخیره می شود، می تواند افراد را از انجام رفتارهای غیرقانونی منصرف کند. ذخیره سازی مناسب دوربین مداربسته، حفظ فیلم های ویدئویی را تسهیل می کند و یک رکورد قابل اعتماد از فعالیت ها ایجاد می کند که می تواند برای شناسایی تهدیدات امنیتی احتمالی و انجام اقدامات مناسب بررسی شود.

تحلیل پس از حادثه:

ذخیره سازی دوربین مدار بسته تجزیه و تحلیل و بررسی پس از حادثه را امکان پذیر می کند. با بررسی فیلم های نظارتی ذخیره شده، پرسنل امنیتی می توانند بینش های ارزشمندی در مورد حوادث به دست آورند، الگوها را شناسایی کنند. و اثربخشی اقدامات امنیتی را ارزیابی کنند. این تجزیه و تحلیل به بهبود پروتکل های امنیتی، بهینه سازی زمان پاسخ و افزایش ایمنی و امنیت کلی در فضاهای عمومی و خصوصی کمک می کند.

ایمنی و نظارت کارکنان:

ذخیره سازی دوربین مدار بسته برای اهداف ایمنی و نظارت کارکنان ارزشمند است. فیلم های ویدئویی را می توان برای اطمینان از رعایت پروتکل های ایمنی، شناسایی خطرات احتمالی و بررسی حوادث یا حوادث در محل کار بررسی کرد. علاوه بر این، داده های ذخیره شده دوربین مدار بسته می تواند به ردیابی حرکات کارکنان، مدیریت کنترل دسترسی و جلوگیری از فعالیت های غیرمجاز کمک کند.

مواردی که هنگام تصمیم گیری در مورد ذخیره سازی باید در نظر بگیرید

  • آیا نیاز به استفاده از درایوهای SAS یا SATA دارید، اگر از بیش از 16 درایو در یک سیستم ذخیره‌سازی استفاده می‌کنید، در حالت ایده‌آل باید SAS را انتخاب کنید. زیرا این در مدیریت دستورات I/O از گذرگاه سیستم بهتر است.
  • به چه نوع ذخیره سازی نیاز دارید: ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS)، iSCSI، فضای ذخیره سازی ابری، ذخیره سازی اشیا، کانال فیبر، SAS یا یکپارچه؟
  • چه مقدار داده برای دسترسی فوری به ذخیره آنلاین نیاز دارید، و آیا می توانید برخی از داده ها را در خط نزدیک بایگانی کنید؟
  • آیا فضای ذخیره‌سازی برای پذیرش فضای ذخیره‌سازی بیشتر در آینده نیاز به مقیاس دارد؟
  • چه مدت باید فیلم نظارت تصویری را ذخیره کنیم؟
  • آیا باید از هارد دیسک یا SSD استفاده کرد؟

جمع بندی

ذخیره سازی دوربین مداربسته یکی از اجزای حیاتی هر سیستم نظارتی است که امکان نگهداری و بازیابی فیلم های ویدئویی را برای اهداف امنیتی فراهم می کند. مزایای ذخیره سازی فیلم دوربین های مدار بسته از ارائه شواهد برای تحقیقات گرفته تا جلوگیری از فعالیت های مجرمانه و افزایش ایمنی کارکنان است. دستگاه‌ های DVR، NVR، ذخیره‌ سازی مبتنی بر ابر، راه‌حل‌ های ترکیبی، و سیستم‌ های مدیریت ویدیو، درجات مختلفی از مقیاس‌ پذیری، انعطاف‌ پذیری و راحتی راه‌ حل‌ های ذخیره‌ سازی موجود هستند. انتخاب مناسب به عواملی مانند ظرفیت ذخیره سازی مورد نیاز، بودجه، نیازهای مقیاس پذیری و سطح امنیت داده مورد نظر بستگی دارد.

تماس با کارشناس